Kiemelt pályázatok
A kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) szektorban működő szervezetek magasan képzett munkavállalóinak bértámogatása
A Kormány a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében bértámogatást nyújt a kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) szektor magasan képzett munkavállalóinak bértámogatására, a munkahelyek védelme érdekében.
Az intézkedés célja
Az intézkedés célja a KFI szektorban dolgozó munkavállalók (például mérnökök, fejlesztőmérnökök, informatikusok) munkahelyének védelme, a támogatással a szektorban dolgozók munkabérének fenntartása, a KFI szektor dolgozóinak tartós foglalkoztatása. A támogatás célja a COVID-19-járvány alatti elbocsátások elkerülése.
A támogatás célcsoportja
A támogatás kiterjed mindazon nem költségvetési szerv munkáltatókra, ahol kutatást, kísérleti fejlesztést végeznek. Ide tartoznak különösen a TEÁOR 72 (Tudományos kutatás, fejlesztés)12 tevékenységi körbe sorolt foglalkoztatók is, ahol a KFI munkakörben foglalkoztatott munkavállalók dolgoznak. A munkaadó akkor jogosult támogatásra, ha kutató-fejlesztő személyt foglalkoztat. Kutató-fejlesztő az a természetes személy, aki új ismeret, szellemi alkotás, termék, szolgáltatás, eljárás, módszer, rendszer létrehozásával, fejlesztésével vagy ezt célzó projektek megvalósításának irányításával foglalkozik.
Minden ágazatban van kutatással (is) foglalkozó munkaadó, ezért a teljes nemzetgazdaság számára biztosítjuk a támogatáshoz történő hozzáférés lehetőségét. Nem képezi a támogatás célcsoportját azon kutatóintézetek, amelyek költségvetési forrásból finanszírozottak.
A kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) szektor magasan képzett munkavállalóinak bértámogatása
A támogatás havi összege munkavállalónként nem haladhatja meg a 318.920 forintot.
A támogatás hónapokban állapítható meg, a támogatás időtartama legfeljebb három hónap.
A támogatás havi összege
- amennyiben a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabére 670 000 forint, vagy ezt meghaladó összeg, akkor 318.920 forint, vagy
- amennyiben a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabére a 670 000 forintot nem éri el, akkor a 318.920 forintnak a munkavállaló bruttó munkabére és a 670 000 forint arányával számított összege.
A támogatás a munkáltató részére havonta utólag kerül folyósításra. A támogatás vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtható.
A munkáltató
- a támogatás iránti kérelmében bemutatja a kérelmét megalapozó gazdasági körülményeit, ezeknek a veszélyhelyzettel való közvetlen és szoros összefüggését, a gazdasági nehézségek áthidalására vonatkozó eddig megtett és várható intézkedését,
- kérelemben nevesített munkavállalója ugyanazon munkaviszonya kapcsán nem részesülhet a kérelem benyújtásakor csökkentett munkaidős foglalkoztatási támogatásban,
- a kérelem benyújtásakor a kérelemben foglalt munkavállaló tekintetében nem részesülhet munkahelyteremtő vagy munkahelymegőrzés támogatásban, és
- a kérelem benyújtásakor legalább 6 hónapja működnie szükséges.
A kormányhivatal nyolc munkanapon belül megvizsgálja a kérelem tekintetében a jogszabályi feltételek fennállását és dönt a támogatás nyújtásáról. Amennyiben a kérelem megfelel a jogszabályi feltételeknek, a kormányhivatal a kérelem alapján támogatást nyújt a munkáltató részére.
Amennyiben a kérelem elutasításra került, a munkáltató ugyanazon telephely és ugyanazon munkavállalók tekintetében legfeljebb egy alkalommal nyújthat be ismét kérelmet.
A munkaadó kötelezettségei
A munkáltató a támogatás igénybevételekor vállalja, hogy
- megtartja a kérelem kormányhivatalhoz történő benyújtását megelőző hónapban meglévő átlagos statisztikai állományi létszámát,
- a munkavállalót legalább a támogatás időtartamával megegyező időtartamig továbbfoglalkoztatja,
- a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti munkabérét nem csökkenti a támogatás és továbbfoglalkoztatás időtartama alatt,
- vállalja, hogy az együttműködési és tájékoztatási kötelezettségén belül a támogatás feltételeit érintő változást két munkanapon belül bejelenti a kormányhivatalnak.
Ha a munkáltató több telephellyel rendelkezik, az átlagos statisztikai állományi létszámtartási kötelezettsége valamennyi telephelyét együttesen érintően irányadó.
A kérelem benyújtása
A munkáltató a kérelmet a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétettek szerint nyújtja be. Ennek megfelelően a támogatás iránti kérelmet a munkáltató a székhelye vagy telephelye szerint illetékes megyei (fővárosi) kormányhivatal foglalkoztatási főosztályához szükséges benyújtania a veszélyhelyzet időtartama alatt vagy a veszélyhelyzet megszűnését követő egy hónapon belül.
Azonos telephely és munkavállalók vonatkozásában csak egy alkalommal nyújtható be kérelem. Ugyanazon telephely munkavállalói vonatkozásban csak egy időben nyújtható be kérelem.
Érvényes: 2020. április 15-től visszavonásáig
További információk
Az intézkedés megvalósítója
A támogatást az Innovációs és Technológiai Minisztérium koordinálása mellett az állami foglalkoztatási szervként eljáró megyei (fővárosi) kormányhivatalok valósítják meg. A támogatásra vonatkozó részletszabályokat a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók veszélyhelyzet idején megvalósuló foglalkoztatásának a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében történő támogatásáról szóló 103/2020. (IV. 10.) Korm. rendelet tartalmazza.